מגבלת קריאה ושמה דיסלקציה

כניסה לקטלוג הרשמה

(success)
(success)

מגבלת קריאה ושמה דיסלקציה

מהי דיסלקציה 

דיסלקציה (מיוונית: dys = קשה + lexis = מילה) הינה לקות מולדת המסווגת כ"לקות למידה" ומפריעה להליכים קוגניטיביים (תהליכי ארגון, עיבוד וניתוח מידע) הקשורים בכישורי השפה הדרושים לקריאה.
דיסלקציה הינה הלקות השכיחה ביותר בקרב אוכלוסיית ליקויי הלמידה וניתן למצאה בדרגות חומרה שונות. מוערך כי כ-20 אחוזים מכלל הגברים סובלים ממנה לעומת כ-5 אחוזים מהנשים. דיסלקציה אינה נעלמת עם הגיל, אך הרבה אנשים לומדים להתמודד עמה במידה ניכרת.
ההגדרה המקובלת לצורך קביעת אבחנה של לקות למידה או דיסלקציה היא זו של ה-DSM IV, המדריך להבחנות פסיכיאטריות של הארגון הפסיכיאטרי האמריקאי שאבחנותיו מקובלות גם בארץ, שהגדיר בשנת 1994 - 
"אדם מאובחן כלקוי למידה כאשר הישגיו במבחנים סטנדרטיים בקריאה, בחשבון או בהבעה בכתב, המועברים לו באופן אינדיבידואלי, נמוכים במידה משמעותית מהמצופה על פי גילו, רמת השכלתו ורמת המשכל שלו, ובעיות הלמידה גורמות להפרעות משמעותיות בהישגיו האקדמיים או בפעילויות יום-יום אחרות הדורשות מיומנויות קריאה, חשבון או כתיבה."
60%-80% מכלל המאובחנים עם דיסלקציה ולקות למידה מתקשים בקריאה ומכאן שנושא זה הינו הנושא הנחקר ביותר במחקר על לקויות למידה. מרבית לקויי הלמידה המנויים בספריה הינם דיסלקטים. DSM IV מגדיר דיסלקציה כ-"חסך בהתפתחות המיומנויות הקשורות בהכרת המילים ובהבנת הנקרא. חסך זה אינו נגרם מפיגור שכלי או מאי הסתגלות לבית הספר ואף לא מבעיות ראייה או שמיעה. קיימת עדות להפרעות בתהליכי הלימוד והישגים נמוכים בלימודים או בפעילויות יומיומיות הדורשות מיומנות קריאה או כאשר הקריאה בקול היא איטית, מהוססת, מקוטעת, מלווה בשיבושים בקריאת המילים בחילופי מילים או בהשמטתן".


הפתרון - חומרי קריאה מוקלטים 

מנויי הספריה המרכזית לעיוורים אשר סובלים מדיסלקציה, הפרעת קשב וריכוז או לקות למידה המאופיינת במגבלת קריאה מסתייעים בשירותי הספריה לשיפור הישגיהם הלימודיים באמצעות חומרי קריאה, למידה ועיון מגוונים ועדכניים,המופקים בפורמט מוקלט (Mp3). כמו כן, לרשותם כלל אוסף הספרים המוקלטים אותם הם יכולים לקרוא לשם הנאה. כלל החומרים המופקים בספריה זמינים למנויים באופן מקוון באתר הספריה או על גבי תקליטור המגיע לביתם באמצעות דואר שליחים. 

מגוון של ספרים מוקלטים הופכים את חוויית הקריאה לחוויה חיובית ומהנה גם עבור אלו הסובלים מלקויות למידה בדגש על דיסלקציה.

לחצו כאן לראיון עם פסיכולוגית חינוכית מומחית, המסבירה על תרומתה של הספריה לבעלי לקויות למידה בדגש על דיסלקציה.