כלי עזר לעיוורים

כניסה לקטלוג הרשמה

(success)
(success)

כלי עזר לעיוורים

קיימים עזרים רבים שיוצרו בטכנולוגיה פשוטה, המסייעים לעיוורים וללקויי ראייה לבצע פעילויות יומיומיות. המוכר שבהם הוא מקל עיוורים, אשר בעזרתו נמנעים העיוורים מהיתקלות בחפצים ומכשולים העומדים בדרכם. עזרים אופטיים ללקויי ראייה כוללים משקפיים המצוידים בעדשות מיקרוסקופ, עדשות מגדילות וכן משקפיים מיוחדים המפחיתים מן הבוהק ומספקים איזון נכון בין צבעים וגוונים. כמו כן, נעשה לעתים שימוש בכלבי נחייה, שאולפו במיוחד להנחיית עיוורים ומסייעים לעיוורים וללקויי ראייה בעת הליכה בסביבה לא מוכרת.

כיום, זמינים לעיוורים מספר כלי עזר, המסייעים להם בקריאה וכתיבה. ספרי הברייל נכתבים כיום בצורה ממוכנת וניתנים להדפסה במהירות באמצעות מכונות כתיבה מיוחדות, או בעזרת מעבד תמלילים ייעודי ומדפסת ברייל. בנוסף, קיימות מכונות הממירות כתב לקול ולברייל. נוסף על כך, לעיוורים וללקויי ראייה תמלילים של ספרי לימוד מוקלטים, המאפשרים ללמוד על ידי האזנה לדיסקים. מחשבים ביתיים הכוללים מערכות לדיבור מלאכותי הפכו גם הם זמינים. באמצעות תוכנה ואמצעי פלט קולי מסוגלים מחשבים אלו להמיר טקסט לקול.

מכשור טכנולוגי אחר, כגון מערכת טלוויזיה במעגל סגור המורכבת ממצלמת וידאו או מצלמת סטילס וצג, מאפשרת ללקויי ראייה לקרוא: מניחים דף טקסט מודפס מול המצלמה, וזו מקרינה את הדף בהגדלה מסיבית על המסך.