הנגשת תרבות

כניסה לקטלוג הרשמה

(success)
(success)

לכולם הזכות ליהנות מתרבות!

הספריה היא הארגון המוביל בתחום הנגשת התרבות והמידע, ומהווה מרכז תרבות משמעותי ומרכזי בישראל. 
בשנים האחרונות פועלת הספריה כחלוצה ופורצת דרך בתחום הנגשת התרבות על כל רבדיה - ספרות ועיתונות, תיאטרון, קולנוע, טלוויזיה ואמנות חזותית, ומנגישה יצירות תרבותיות באיכות גבוהה וברמה בינלאומית. כך גם קהל העיוורים וכבדי הראייה, יכול להינות מתוכן תרבותי שבבסיסו הוא ויזואלי ואינו מותאם עבורו. הנגשת התרבות מתאימה את התכנים לאנשים המתקשים בראייה ומאפשרת להם לקחת חלק פעיל בפעילויות מגוונות כגון: סרטים, הצגות, אופרה, תערוכות אומנות ועוד.
הנגשת התרבות מבוססת בעיקרה על תיאור קולי (Audio Description) – תיאור המראות הויזואליים וההתרחשויות בסרט, על במת התיאטרון, במופעים ובתערוכות. הפעילויות מונגשות גם באמצעות מגע, כחלק מסיור להכרת התפאורה בתיאטרון או באמצעות הדפסים מובלטים ורפליקות של יצירות אומנות במוזיאונים. ההנגשה, מקנה עצמאות גדולה בצריכת תכנים, מייתרת את הצורך במלווה המתאר את המראות ומעודדת יציאה מהבית לבילוי והשתלבות בחברה.

את הנגשת התרבות בישראל מובילה הספריה המרכזית לעיוורים אשר מפעילה אנשי מקצוע שהוכשרו לכך ונמצאת בקשר ישיר עם מרכזי עיוורים ברחבי הארץ. 
 

מתי בפעם האחרונה ראיתם סרט טוב?

הספריה משתפת פעולה עם מרכזי תרבות שונים בכל רחבי הארץ – בתי קולנוע, תאטראות, גלריות ומוזיאונים ועוד. כל אדם המבקש לצרוך תרבות מונגשת לאנשים עם עיוורון ולקות ראיה, יכול לעשות זאת באופן עצמאי, ללא קשר להיותו מנויי הספריה או לא. כך, מעניקה הספריה חוויה תרבותית משותפת לעיוור וכבד הראייה עם משפחתו וסביבתו, מעודדת אותו לצאת מביתו, ומאפשרת לו לקחת חלק בשיח התרבותי והחברתי הקיים בישראל.
ללוח אירועי תרבות מונגשים של הספריה לחץ כאן

תמונה של כלב נחייה בסרט
 

הנגשת תרבות לפי תחומים:

  • הנגשת ספרות ועיתונות – הספריה מנגישה ספרי קריאה במגוון ז'אנרים, ספרי לימוד ועיון, עיתונים מגזינים ועוד בפורמט Mp3, בכתב ברייל ובאותיות גדולות. לספריה אולפני הקלטות וכן מדפסות מקצועיות להפקת חומרי דפוס נגישים. 
  • הנגשת קולנוע וטלוויזיה – הפקת פסקול מיוחד המתאר את המתרחש על המסך ללא הפרעה ליצירה המקורית. הפסקול המונגש מוצמד לסרט כך שבעת ההקרנה שומעים כל היושבים באולם את תוספת הקריינות. 
  • הנגשת הצגות ומופעים – הספריה מנגישה הצגות במיטב התיאטראות ברחבי הארץ. ההנגשה נערכת ע"י קריינים, בזמן אמת ("live") , ומועברת לעיוורים וכבדי ראייה באמצעות אזניות אישיות.  ההנגשה מבוססת על תסריט שנכתב מבעוד מועד והקריינות משתלב בין הדיאלוגים ללא הפרעה למחזה. לכל הצגה מופק קדימון - 5 דקות מוקלטות המתארות את ההתרחשות, הדמויות ואת הבמה. ההצגות המונגשות מלוות בסיור מגע להכרת התפאורה וקולות השחקנים. 
  • הנגשת אמנות – הספריה מנגישה תכנים שונים ע"י כתיבת טקסט מורחב המתאר את היצירה, והמרה לקבצי שמע, כתב ברייל ואותיות גדולות.