אודות הספריה המרכזית לעיוורים

כניסה לקטלוג הרשמה

(success)
(success)

נעים להכיר!

הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה (ע"ר) פועלת מזה 70 שנים כארגון הגדול והמוביל בתחום הנגשת התרבות והמידע. הספריה שואפת לצמצום הפער החברתי, התרבותי והחינוכי מתוך אמונה שכולנו זכאים לצרוך את אותן חוויות תרבותיות, לחגוג את אפשרות הבחירה וליהנות מהעבודות הנפלאות שיש לתרבות הישראלית להציע!
 

מנגישים תרבות

הספריה מנגישה את כלל רבדי התרבות - ספרות ועיתונות, קולנוע וטלוויזיה, תיאטרון ואמנות חזותית, ושירותיה ניתנים לכולם, ללא הבדל דת, לאום ומגזר. כ15,000 מנויי הספריה, מרביתם עיוורים וכבדי ראייה, והיתר לקויי למידה, בני הגיל השלישי ועוד, בעלי מכנה משותף אחד – קושי ביכולתם לקרוא טקסט מודפס. יתרה מכך, הספריה יוצרת ומפיקה תכנים תרבותיים מונגשים, הזמינים לצפייה במרכזי התרבות השונים בכל רחבי הארץ – בבתי קולנוע, בתאטרון ובטלוויזיה. כעת, גם אנשים עם לקויות ראייה וקריאה המבקשים לצרוך תרבות, יכולים לעשות זאת באופן עצמאי, ללא קשר להיותם מנויי הספריה או לא. כך, מעניקה הספריה חוויה תרבותית משותפת לעיוור וכבד הראייה עם משפחתו וסביבתו, מעודדת אותו לצאת מביתו, ומאפשרת לו לקחת חלק בשיח התרבותי והחברתי הקיים בישראל.  

הספריה הינה חדשנית ברמה בינלאומית, בכך שהיא פותחת עולם שלם של תרבות בפני אנשים עם עיוורון ולקות ראייה, ברמה מקצועית גבוהה ביותר, ובכך שנותנת מענה מלא תחת קורת גג אחת – החל מהפקה, דרך מתן שירות לקהל היעד וכלה במתן מידע על אירועים שונים, כולל שיתוף פעולה עם ארגונים מוניציפאליים המזוהים עם האוכלוסייה המקומית, המסייעים למעשה לספריה בהפצת הבשורה התרבותית בכל הארץ.

עם צמיחתה בכיוונים חדשים, נמצא כי יש צורך ממשי בייסוד והקמת "המרכז לתרבות מונגשת", שיהיה למעשה ביתה החדש של הספריה. המרכז לתרבות מונגשת יספק תנאים אופטימליים ליצירה, הפקה והשאלה של כלל רבדי התרבות ויאפשר לאלו העובדים בו להפיק יצירות מונגשות באיכות גבוהה, כך שאנשים עם עיוורון ולקות ראייה יוכלו לחוות מופעי תרבות בצורה טובה יותר, ליהנות מיופיים ועוצמתם המלאה כאילו ראו אותם בעיניהם, ולהפוך בעצמם לשותפים פעילים בעשייה.

רבים לוקחים את קיומה של הספריה כמובן מאליו, ואינם מודעים כי אנו מצליחים להנגיש רק כ 12% מכלל הספרות המתפרסמת בארץ עבור מנויינו. כאשר מתייחסים להנגשת יצירות תרבות שאינן ספרותיות, המספר נמוך בהרבה וכולל עשרות תכנים בודדים, וזאת כיוון שמדובר בתחום חדש שעוד אין אליו מודעות גדולה. אין ספק, כי הקמת המרכז לתרבות מונגשת יחזק ויגדיל את יכולות ההפקה של הספריה.
 
מאיר שלו מקליט באולפן  סיור במה בתאטרון הקאמרי  הולכים לסרט  תערוכת אמנות


פעילויות לקידום החינוך בקרב ילדים ונוער בישראל

הספריה פועלת לקידום החינוך וההשכלה בקרב תלמידים וסטודנטים עיוורים, כבדי ראייה, לקויי למידה ובעלי לקויות קריאה אחרות. אנו משקיעים משאבים רבים בהנגשת חומרי לימוד, ומפיקים לעיתים ספרים הדורשים השקעה כבירה, גם במידה והם נצרכים על ידי תלמיד יחיד, בגלל שאנו מבינים כמה הדבר חשוב ומשמעותי לעתידו של כל תלמיד לו אנו מסייעים, וכי אין לו אלטרנטיבה אחרת מלבדנו, במיוחד אם הוא מבקש לקחת חלק במערכת החינוך הרגילה ולהשתלב בכיתה עם תלמידים רואים. אנו יודעים שבהינתן הכלים המתאימים, התלמידים הללו יוכלו בהמשך לרכוש השכלה ומקצוע, ולפתח קריירה שתאפשר להם לתמוך בעצמם ובבני משפחתם בכבוד, ולתרום למען החברה הכוללת! 
 
ספר לימוד בגיאומטריה  ילדה עם ספר ברייל  


הכשרה לתעסוקה, העשרה לנפש וקרש קפיצה להצלחה

כחלק מחזונה וברוח המרכז החדש, מסייעת הספריה ליוצרים עיוורים ובעלי לקויות ראייה וקריאה לפרוץ דרך בעולם התרבות והאמנות, ומזמינה אותם לקחת חלק בהכשרות שונות מונגשות מעולם התרבות, בין אם זה לשם רכישת מקצוע והשתלבות בשוק העבודה או לצורך הכשרה, העשרה והתפתחות מקצועית.
אנו פועלים כל העת לשיקום האדם העיוור וכבד הראייה הן באמצעות העשרת רוחו ונפשו על ידי הפקת תכנים תרבותיים מונגשים, והן על ידי הקניית מקצוע וידע בתחומים שונים מעולם התרבות ולספק אופק תעסוקתי. 
 
סדנת כתיבה מונגשת  סדנת כתיבה יוצרת  כתיבה בסדנת כתיבה


פעילות הספריה בפריפריה

60% מאוכלוסיית העיוורים בישראל מתגוררת בפריפריה, בעיקר בקהילות קטנות הרחוקות זו מזו, בקצוות מנוגדים של המדינה ובאוכלוסיות קטנות יחסית בכל יישוב. שיטות ההפעלה וההפצה של הספריה, המבוססת על מערכת טכנולוגית מתקדמת, שיתוף פעולה עם שירות דואר שליחים ושיתוף פעולה עם ארגוני עיוורים מוניציפאליים ומרכזי תרבות בכל רחבי הארץ, מאפשרות לה להעניק את אותה רמת שירות לכולם, כך שגם אלו הגרים בדימונה ומטולה, יזכו לאותם תנאים כפי שמקבלים אלה הגרים בתל אביב וירושלים.