התאמות נגישות לתוכנות קוראות מסך

כניסה לקטלוג הרשמה

(success)
(success)

התאמות נגישות לתוכנות קוראות מסך


במדריך זה, נציג את רכיבי הנגישות העיקריים הזמינים עבורכם בקטלוג הספריה. שמנו דגש מיוחד על נגישות למשתמשי תוכנות קוראות מסך, כך שתוכלו לנווט בין כותרות, ציוני דרך, רשימות, קישורים, טבלאות, טפסים וְעוד. אנחנו ממליצים שבפעם הראשונה שהנכם נכנסים לכל עמוד, סִקְרו את העמוד באמצעות הקראה רציפה כמוסבר בהמשך. כך נהיה בטוחים שלא פספסתם מידע חשוב ומועיל. לנוחותכם, קיים מדור הדרכה הכולל עמוד מקשי קיצור נפוצים בתוכנות קורא מסך וסרטוני נגישות נוספים, בהם גם המלצותינו לגלישה נוחה בעמודים ובַרכיבים החשובים באתר. יחד עם זאת תוכלו תמיד לחזור ולגלוש בַּאופן בו אתם מורגלים. אז בואו נתחיל! 

דלג לתוכן ראשי 

במרבית המקרים, כאשר תנווטו בעמודי האתר השונים, תנחתו ישירות בתוכן הראשי, שלרוב יהיה כותרת רמה 1. במידה ותגיעו לראש העמוד, תשמעו את שם העמוד ולאחריו את המילים "דלג לתוכן ראשי". לחיצה על מקש ה-ENTER, תקפיץ אתכם ישירות לתוכן הראשי של העמוד, כלומר לכותרת ברמה 1. לדוגמה, כשתכנסו לדף כותר ותלחצו על ENTER, תגיעו ישירות לכותרת ברמה 1 המציינת את שם הכותר. 
מכאן, תוכלו להמשיך לגלוש באתר באמצעות מקש חץ תחתון או בכל אופן בו אתם מורגלים. זכרו כי לאחר שהנכם מגיעים לכותרת רמה 1 בפעם הראשונה, המלצתנו היא לסקור את העמוד באמצעות הקראה רציפה – לדוגמה בתוכנת קורא המסך NVDA לוחצים על מקשי Insert + חץ תחתון, ואלו יפעילו הקראה רציפה של כל התוכן המוצג מאותה נקודה ואילך באתר. 
להפעלת פקודת ההקראה הרציפה ביתר תוכנות קורא המסך, גשו לעמוד מקשי קיצור במדור הדרכה. 

קישורים מהירים קבועים 

כפי שהסברנו, עם טעינת כל עמוד באתר, תוכלו לדלג ישירות לתוכן הראשי. אך אם אינכם מעוניינים לעשות זאת, תוכלו לדלג לאזורים קבועים מרכזיים באתר, בקלות ובמהירות על ידי לחיצה על TAB. אזור הקישורים המהירים כולל גישה מהירה לאזור האישי ולתיבת החיפוש להם יוקדשו סרטונים נפרדים, לסרגל הניווט המהיר, לעמוד לקטים, לתפריט הראשי ולמדור הדרכה. 

הזדהות 

בכל פעם שתבקשו לגלוש בקטלוג הספריה, אנחנו ממליצים לבדוק תחילה, האם אתם מחוברים למערכת. כדי לעשות זאת, עם טעינת כל עמוד, דלגו לכותרת רמה 4 וקורא המסך יציין בפניכם האם אתם מחוברים או שעליכם לבצע כניסה למערכת. 
מידע נוסף אודות גלישה באמצעות כותרות ואודות תהליך ההתחברות לקטלוג, תמצאו בסרטונים שונים בנושא, הנמצאים במדור הדרכה. 

סרגל ניווט מהיר 

כאשר הנכם מחוברים לקטלוג, בכל עמוד וְעמוד, תמצאו סרגל ניווט מהיר שיאפשר לכם לנווט בין קישורים ולהגיע לַעמודים ולַסלים האישיים שלכם – דף האזנה, סל ההזמנות, סל ההשאלות, הודעות וסל הכותרים המועדפים. אנו ממליצים להגיע אל אזור סרגל הניווט המהיר באמצעות גלישה בציוני דרך כפי שיוסבר בסרטון נפרד בַּהמשך. 
לפני שעוברים לסרטונים הבאים - חשוב לנו שתזכרו כמה דברים
  • בחלק מהסרטונים הדגמנו את הגלישה באתר לרבות ביצוע פעולות כגון הזמנת תכנים, האזנה, חיפוש, הרשמה, עדכון פרטים אישיים וכו'. את ההדגמות ביצענו באמצעות תוכנת קורא המסך NVDA. 
  • מדור ההדרכה עומד לרשותכם בכל עת מתפריט הניווט הראשי אותו תמצאו בכל עמוד. במדור ההדרכה תוכלו לקבל טיפים לגלישה נגישה באתר. 
  • כמו כן, במדור ההדרכה תמצאו עמוד המיועד למשתמשי תוכנות קוראות מסך ובו תמצאו את רשימת מקשי הקיצור הנפוצים בגלישה ברשת האינטרנט בכלל, שתקף כמובן גם לאתר הספריה. 
  • לרשותכם מוקד תמיכה טכנית שישמח לענות בכל שאלה ובעיה. המוקד מופעל על ידי ארגון מגדלאור, המיומן במתן תמיכה טכנית למשתמשים בעלי תוכנות קורא מסך. 
  • פנייה למוקד ניתן לפתוח דרך מדור "צור קשר" שבאתר הספריה או באמצעות מספר הטלפון המופיע במדור זה. 
  • אנחנו ממליצים לכם על דרכים לגלישה נגישה באתר ויחד עם זאת יודעים שחלק מכם מורגלים בדרכים ובשיטות אחרות. בחרו בשיטה הנוחה לכם, העיקר שתיהנו מקטלוג הספריה.
  • אנו מאחַלים לכם גלישה מהנה ונגישה באתר ובקטלוג הספריה ומזמינים אתכם לפנות אלינו בכל שאלה.