מדריכים לגלישה נגישה

כניסה לקטלוג הרשמה

(success)
(success)

סרטוני הדרכה לגלישה נגישה

לפניכם 2 סרטי פתיחה - 
  • התאמות נגישות לתוכנות קוראות מסך
  • התאמות נגישות לאנשים עם לקויות ראיה וקריאה 
לצפייה ביתר התכנים הנכם מוזמנים לגשת לתפריט המשנה שבמדור זה ולבחור בתוכן הרלוונטי עבורכם.

התאמות נגישות לתוכנות קוראות מסך


בסרטון זה, נציג את רכיבי הנגישות העיקריים הזמינים עבורכם בקטלוג הספריה. שמנו דגש מיוחד על נגישות למשתמשי תוכנות קוראות מסך, כך שתוכלו לנווט בין כותרות, ציוני דרך, רשימות, קישורים, טבלאות, טפסים ועוד. אנחנו ממליצים שבפעם הראשונה שהנכם נכנסים לכל עמוד, תסקרו את העמוד באמצעות הקראה רציפה כמוסבר בהמשך. כך נהיה בטוחים שלא פספסתם מידע חשוב ומועיל. לנוחותכם, מדור ההדרכה כולל סרטוני נגישות נוספים, בהם גם המלצותינו לגלישה נוחה בעמודים וברכיבים החשובים באתר, אך יחד עם זאת תוכלו תמיד לחזור ולגלוש באופן בו אתם מורגלים. אז בואו נתחיל! 

דלג לתוכן ראשי

בתחילת כל עמוד אליו תגיעו באתר הספריה, תשמעו את שם העמוד ולאחריו את המילים "דלג לתוכן ראשי". לחיצה על מקש ה-ENTER, תקפיץ אתכם ישירות לתוכן הראשי של העמוד, כלומר לכותרת ברמה 1. לדוגמה, כשתכנסו לדף כותר ותלחצו על ENTER, תגיעו ישירות לכותרת ברמה 1 המציינת את שם הכותר. מכאן, תוכלו להמשיך לגלוש באתר באמצעות מקש חץ תחתון או בכל אופן בו אתם מורגלים. זכרו כי לאחר שהנכם מגיעים לכותרת רמה 1 בפעם הראשונה, המלצתנו היא לסקור את העמוד באמצעות הקראה רציפה – לדוגמה בתוכנה קוראת המסך NVDA לוחצים על מקשי Insert + חץ תחתון, ואלו יפעילו הקראה רציפה של כל התוכן המוצג מאותה נקודה באתר ואילך. להפעלת פקודת ההקראה הרציפה ביתר תוכנות קוראות מסך, גשו  לעמוד מקשי קיצור נפוצים בתוכנות קוראות מסך לגלישה ברשת האינטרנט שתקפים כמובן גם לאתר הספריה.

קישורים מהירים קבועים

כפי שהסברנו, עם טעינת כל עמוד באתר, תוכלו לדלג ישירות לתוכן הראשי. אך אם אינכם מעוניינים לעשות זאת, תוכלו לדלג לאזורים קבועים מרכזיים באתר בקלות ובמהירות על ידי לחיצה על TAB. אזור הקישורים המהירים כולל גישה מהירה לאזור האישי ולתיבת החיפוש להם יוקדשו סרטונים נפרדים, לסרגל הניווט המהיר, לעמוד לקטים, לתפריט הראשי ולמדור הדרכה. 

הזדהות

בכל פעם שתבקשו לגלוש בקטלוג הספריה, אנחנו ממליצים לבדוק ראשית, האם אתם מחוברים למערכת או לא. בכדי לעשות זאת, עם טעינת כל עמוד, דלגו לכותרת רמה 4 וקורא המסך יציין בפניכם האם אתם מחוברים או שעליכם לבצע כניסה למערכת. מידע נוסף אודות גלישה באמצעות כותרות ואודות תהליך ההתחברות לקטלוג תמצאו בסרטונים שונים בנושא, הנמצאים במדור הדרכה. 

סרגל ניווט מהיר

כאשר הנכם מחוברים לקטלוג, בכל עמוד ועמוד, תמצאו סרגל ניווט מהיר שיאפשר לכם לנווט בין קישורים ולהגיע לעמודים והסלים האישיים שלכם – דף האזנה, סל ההזמנות, סל ההשאלות, הודעות וסל הכותרים המועדפים. אנו ממליצים להגיע אל אזור הסרגל הניווט המהיר באמצעות גלישה בציוני דרך כפי שיוסבר בסרטון נפרד בהמשך. 

לפני שעוברים לסרטונים הבאים - חשוב לנו שתזכרו כמה דברים

  • בחלק מהסרטונים הדגמנו את הגלישה באתר לרבות ביצוע פעולות כגון הזמנת תכנים, האזנה, חיפוש, הרשמה, עדכון פרטים אישיים וכו'. את ההדגמות ביצענו באמצעות התוכנה קוראת המסך ברישיון שימוש חופשי ובקוד פתוח NVDA.
  • מדור ההדרכה עומד לרשותכם בכל עת מתפריט הניווט הראשי אותו תמצאו בכל עמוד. במדור ההדרכה תוכלו לקבל טיפים לגלישה נגישה באתר. 
  • כמו כן, במדור ההדרכה תמצאו עמוד המיועד למשתמשי תוכנות קוראות מסך ובו תמצאו את רשימת מקשי הקיצור הנפוצים בגלישה ברשת האינטרנט בכלל שתקף כמובן גם לאתר הספריה. 
  • לרשותכם מוקד תמיכה טכנית שישמח לענות בכל שאלה ובעיה. המוקד מופעל על ידי ארגון מגדלאור, המיומן במתן תמיכה טכנית למשתמשים בעלי תוכנות קוראות מסך. פנייה למוקד ניתן לפתוח דרך מדור "צור קשר" שבאתר הספריה או באמצעות מספר הטלפון 04-? או בחיוג מקוצר כוכבית ?
  • אנחנו ממליצים על דרכים לגלישה נגישה באתר ויחד עם זאת יודעים שחלק מכם מורגלים בדרכים ובשיטות אחרות ומכבדים זאת – העיקר שתיהנו מקטלוג הספריה.
אנו מאחלים לכם גלישה מהנה ונגישה באתר ובקטלוג הספריה ומזמינים אתכם לפנות אלינו בכל שאלה.