הכשרת טכנאי קול להקלטת קריינות

כניסה לקטלוג הרשמה

(success)
(success)

קורס להכשרת טכנאי קול להקלטות קריינות – מונגש לעיוורים וכבדי ראייה

בשנים האחרונות יסדה הספרייה מסלול הכשרה לטכנאי קול מותאם לבעלי לקויות ראייה, שבמהלכו שולבו שני טכנאי קול עיוורים באולפני הספריה. כיום אין כלל הכשרה מקבילה מונגשת המתאימה לאוכלוסייה הרלוונטית, ולכן יש צורך הכרחי בקיום הכשרה. אנו פועלים ליצור את התנאים המתאימים למינוף הטכנולוגיה הקיימת באופן שיאפשר לנו לקלוט עורכים וטכנאי סאונד עיוורים, ובכך לנפץ, יחד איתם, מחסום נוסף – תודעתי ותעסוקתי. חשוב לציין כי כבר בשלב האיתור ישולב נציג משרד הרווחה העוסק בשיקום. לאחר שצברנו ניסיון בתחום הכשרת מקצוע הסאונד לציבור העיוורים, הן בעמדת המלמד והן בעמדת המעסיק, הבנו כי ביכולתנו להיות פורצי דרך בישראל ולפתח הכשרה מונגשת וממוסדת בתחום טכנאות הקול, באופן שיאפשר לא רק לאוכלוסיית היעד להשתלב באולפני ההקלטות של הספריה, אלא להשתלב בכלל שוק העבודה. כמוסד ותיק הפועל למען לקויי הראייה, נעשה ככל שביכולתנו לקלוט את מצטייני הקורס כעובדים מן המניין בספריה, ונאפשר להם להמשיך ולהתפתח בתחום.
 
לצורך יצירת מתאם בין בוגרי הקורס לבין בוגרי הכשרות חיצוניות בתחום, חברנו למוסד המוביל בארץ בתחום הכשרות הסאונד– בית הספר למוזיקה של הקריה האקדמית אונו והם שותפים פעילים בהכשרת הסטודנטים. בסיום ההכשרה, יקבלו הסטודנטים שיסיימו בהצלחה את הלימודים תעודת הסמכה מטעם בית הספר למוזיקה והספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה.
 
הקורס יפעל במהלך 3 סמסטרים, במתכונת של 6 שעות שבועיות רשמיות. נוסף לכך, עמדות התרגול יהיו זמינות לרשות הסטודנטים על פי צורך.
 

תא הקלטות בספריה


הקורס כולל

  • טכנולוגיות הנגשה באוריינטציית מערכות הסאונד - כיום קיימות בשוק מערכות טכנולוגיות שונות לצורך הנגשה, המשמשות עיוורים וכבדי ראייה. תוכנות הסאונד להן פותח ממשק נגיש, עובדות רק עם טכנולוגיות מסוימות, ועל כן נדרשת התמקצעות ממוקדת בטכנולוגיות הרלוונטיות. מכיוון שבדרישות הקדם לקורס איננו יכולים להגביל את ההרשמה לאלו השולטים רק בטכנולוגיות הדרושות לשם ביצוע עבודת טכנאות הסאונד, נבצע בתחילת ההכשרה יישור קו בין כל הסטודנטים ונציג בפניהם את שיטות העבודה המתאימות. 
  • קורס תיאורטי בנושא יסודות הסאונד - יועבר בשיתוף ובהובלת 'בית הספר למוזיקה' של הקריה האקדמית אונו. לצורך הקניית ידע תיאורטי מתאים, הסטודנטים נדרשים ללמוד את יסודות הסאונד האנלוגי והדיגיטלי. הקורס התיאורטי יכלול 24 מפגשים (2 סמסטרים), ואורך כל מפגש 3 שעות אקדמיות. קורס זה (וקורס זה בלבד) יועבר במסגרת לימודי חוץ בבית הספר שבקריית אונו, בהדרכת צוות בית הספר, בליווי מדריך הקורס ובסיוע סטודנט מטעם בית הספר לצרכי נגישות. הערך המוסף שיינתן לסטודנטים הינו שימוש במתקן מקצועי ברמה הגבוהה והחדישה ביותר. במסגרת הקורס ילמדו המשתתפים על גלי הקול, אקוסטיקה, חשמל, מגברים, רמקולים וקרוס אובר, קונסולה אנלוגית, עיבוד צליל, דיגיטל אודיו, מיקרופונים – תיאוריה ושמיעה.
  • שעורי העשרה בתחום העברית והדיבור - יועבר על ידי יועצים לשוניים לצורך שיפור רמת ההקלטות ומתן ערך מוסף לטכנאים העיוורים וכבדי הראייה. מתוך ניסיוננו הרב בעבודת טכנאות סאונד לקריינות, מצאנו לנכון, כי אחד הדברים המבדלים טכנאי סאונד איכותי מטכנאי סאונד "סטנדרטי", הוא היכולת לבצע בקרת איכות על החומר המוקלט מבחינת ההגייה והלשון העברית, תוך כדי הקלטה. לשם כך, חברנו ליועצים לשוניים המתמחים בהכשרה רלוונטית בתחום ובעלי ניסיון רב שנים. הקורס יכלול נושאים לשוניים ונושאים דיבוריים.
  • הכשרה מעשית באולפני הקלטות מקצועיים - כהמשך ישיר לקורס תיאורטי בנושא יסודות הסאונד, יעברו הסטודנטים הכשרה מקצועית באולפני ההקלטות של הספריה, שיותאמו באופן מלא לעבודת טכנאי סאונד עיוורים וכבדי ראייה. חשוב לציין כי הספריה מציגה את אחד מהמודלים המורכבים יותר לעבודה, בהשוואה לעבודת טכנאי הקלטות למול קריין באולפנים אחרים. כיוון שבפועל טכנאי הסאונד העובד בספריה נדרש להקליט 3 קריינים במקביל, וזאת בניגוד למצב הרווח שבו טכנאי סאונד מקליט רק קריין יחיד בכל פעם. כשלב מקדים, ובמקביל ללימודים התיאורטיים, ישולבו הסטודנטים כצופים במהלך 5 משמרות הקלטה שוטפות בספריה (סה"כ 15 שעות), לצד טכנאי הקלטות שונים, וזאת כדי שיתחילו להתרגל לאווירת העבודה באולפן, להכיר גישות עבודה שונות ולראות בפועל את הדינמיקה בין הקריינים לטכנאי הסאונד כדי להבין את חשיבות התקשורת הבין אישית בין צוות העובדים, שהיא מרכיב משמעותי בעבודה היומיומית. על מנת שהסטודנטים ישולבו בהכשרה המעשית בשתי עמדות התרגול המונגשות של הקורס, עליהם לעבור לפחות כמחצית מההכשרה התיאורטית. בשלב ראשון, כל סטודנט יעבור חניכה אישית על ידי המדריך הראשי ובליווי מנהל הקורס, כשאחת ממטרות החניכה היא זיהוי רמתו המקצועית בתפעול העמדה ובחינת עקומת הלמידה של הסטודנט. לאחר מכן, יצוותו הסטודנטים לזוגות בעלי רמה תפעולית דומה, ויעברו חניכה ולמידה בנושאים בעלי רמת מורכבות גבוהה יותר. החל ממועד זה, תעמודנה לרשותם עמדות התרגול במסגרת שעות פעילות הספריה, והמדריך הראשי יעמוד לרשותם על פי צורך. בהתאם להתקדמות הסטודנטים, תתחיל הכשרה מקצועית שתתבצע באולפן הקלטות אל מול אחד מקרייני הספריה.


אנו צריכים את עזרתכם! 

הפעלת הקורס מותנית בגיוס תרומות ייעודיות. רוצים לתת חסות לקורס ולסייע לנו במימון הפעילות? כתבו לנו
 

שימו לב! כרגע הרישום לקורס סגור.