דף כותר

שלום, אורח

 |   שכחתי סיסמה  |   הרשמה

שדים יהודים - קטלוג מוער הפריט קיים בסל הזמנות הדואר הפריט קיים בשמורים

מחבר: דגן, חגי

פורמטים: פורמט iconUppercase  אותיות גדולות
לא מצאת את הפורמט שרצית? לפנייה אלינו לחץ כאן
שפה: עברית
סוגה: יהדות,מיסטיקה,היסטוריה כללית
הוצאה: אוניברסיטת תל אביב
שנת הוצאה: 2019
מהדורה: מצולם בהגדלה
אורך: 351 עמודים / 1 עמודים לאותיות גדולות

תקציר הספר:

יהודים האמינו בשדים מאז ימי קדם. שדים היו לצד בני האדם במקומות יישוב משלהם, או הופיעו בין שכניהם האנושים וניהלו איתם דו שיח. לכאורה השדים הם האחר המוחלט, כוח רב עוצמה ומסוכן המאיים על החברה מבחוץ ומבפנים, אבל לא תמיד התנהגו שדיהם של היהודים ככוחות של רוע צרוף. למעשה, בחלוף השנים עברו רבים משדי היהודים "ביות". הם נבראו מחדש בצלמם ובדמותם של אלה שהאמינו בהם. שדים יהודים נוהגים על פי ההלכה, מתפללים בבתי כנסת ואפילו לומדים עם האל ועם המלאכים בישיבה של מעלה. השדים אמנם גרמו לא מעט נזק בתעלוליהם, אבל ברגעים המכריעים ניצבו לצד אחיהם לאמונה והתאמצו למנוע גזירות ופוגרומים. הספר מציע לקורא, לראשונה, מיפוי מסודר של מסורות השדים היהודיות: מבכור מוות ומלך בלהות של ספר איוב ועד השדים הישנים-חדשים בסיפוריו של יצחק בשביס זינגר. השדים המופיעים בספרות בית שני, בתלמוד, בקבלה ובספרות ימי הביניים מופיעים כאן על-פי הסדר, בשמותיהם ובתכונותיהם, בתוספת פרשנות המבהירה הקשרים היסטוריים ותרבותיים. כל זה מוגש לקורא בלשון קריאה ונגישה, ברצינות המתבקשת ובהומור המתבקש.


 
 
 
 

רשימה עם 0 פריטים

     

אולי יעניין אותך לקרוא גם...

טלי - הילדה מהבית על החוף

"אני נוסעת לדודה שלי, אחות של אימי... ואני בכלל לא מכירה אותה", אמרתי, ושוב זלגו הדמעות מעיניי, "ובכלל לא רציתי לנסוע לבדי, אני רק בת אחת עשרה, ואני כמעט לא יודעת לדבר אנגלית ולא מכירה את בית הספר שם..."

למידע נוסף

תלמוד בבלי - מסכת בבא קמא, פרק שלישי "המניח"

"המניח", הפרק השלישי במסכת בבא קמא, סדר נזיקין, מבואר ע"י הרב עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ).

למידע נוסף

לאור פרשות השבוע שלי

עפרה נחמד כותבת ומשדרת את פינת "פרשת השבוע" ברשת ב' במוצאי שבת. כתיבתה מבוססת על לימודי ספרות עברית, לשון, חסידות, קבלה, אימון, התפתחות אישית, חשיבה חיובית ובעיקר על אהבה לפרשה. בכתיבתה שואפת עפרה להעביר כל מה שניתן ללמוד מן הפרשה לחיים עצמם, וזאת כדי להעצימם ולהעשירם בתחושה יותר טובה ומלאה, ומאירת עיניים לכל מאזין וקורא.

למידע נוסף

הבריאה לפי חוה - גישה ספרותית פמיניסטית למקרא

הספר מתחקה במעין מסע ארכיאולוגי אחר שרידים של מסורות מקראיות הקוראות תיגר על התפיסה הפטריארכלית השולטת, וחושף פנים אחרות בייצוג הנשיות בתנ"ך. אילנה פרדס מגלה בקריאתה המאלפת והעשירה את עוצמתן של דמויות נשים שוליות כמו ציפורה ואשת איוב, ומאירה היבטים לא מוכרים בדמויות ידועות יותר: חוה כנותנת שמות, מחאתה של מרים וחלומותיה הסמויים של השולמית....

למידע נוסף