קלוד מונה

כניסה לקטלוג הרשמה

(success)
(success)

קלוד מונה, ערימת השחת בז'יוורני, 1899, אוסף תל-אביב לאומנות

קלוד מונה
קלוד מונה
להאזנה לקובץ ההסבר לחץ כאן.

הציור שמן על בד, הוא מלבן אופקי אורכו 65 ס"מ ורוחבו 81.5 ס"מ.
קלוד מונה, הצייר הצרפתי האימפרסיוניסטי צייר את ערימת השחת בז'יוורני ליד ביתו, בשדה תחום שבו נהג איכר מקומי לדוש את ערימות החיטה שלו מדי שנה. מונה החל לעסוק לראשונה במוטיב ערימות השחת בעונת הקציר של 1888 ועד– 1890 וצייר חמישה ציורים בהם תיעד את ערמות השחת.  הציור שלפנינו הוא אחד מהם. 

ערימת השחת ניצבת יחידה בשדה שזה עתה נקצר. היא בנויה מבסיס מלבני עליו ניצב חרוט שגובהו כשני שלישים מגובה הערמה כולה. הערמה נראית כמעין בית קש קטן. ברקע נראית שורת עצי צפצפה ומאחוריהם ניתן להבחין בפס של נהר האפט ( (Epteהזורם למרגלות שרשרת גבעות פור וילה (Port Villez). ברקע מימין, מיתמר עשן דק מקטר רכבת בלתי נראית העושה את דרכו בין לה אבר לפאריס. 
הציור בנוי ממשיחות מכחול חופשיות ומוארכות, בגוונים חמים. השדה בגוני חום זהוב וירוק, ערמת השחת בגוונים חומים, עצי הצפצפה בירוק ולבן דקיקים, והגבעות בגוונים משתנים שבין כחול סגלגל ועד אדום ארגמן. פס הרקיע מורכב מכתמי צבע בגוני תכלת, ורוד וסגלגל. 

מונה, שיצר במשך כל חייו על פי עקרונות האימפרסיוניזם (ציורו של האמן מתוך התרשמות והתבוננות ישירה בטבע), העצים בציור זה את התעניינותו באפקטים של אור. בסדרת עבודות בחן את האופן שבו הצורה והצבע נתפסים בעין הצייר או בעין המתבונן. בעקבות רצונו להנציח את הרגע החולף, הונחו הצבעים על הבד במשיחות מכחול קצרות ודינמיות. ערימת השחת וההרים ברקע מובחנים ומסיביים לעומת עצי הצפצפה במישור האמצעי שמצוירים בסגנון מופשט יותר משאר התמונה.

לחזרה ומעבר ליצירה הבאה לחץ כאן