זאן דאבופה

כניסה לקטלוג הרשמה

(success)
(success)

ז'אן דובופה, שישה דגים וציפור, 1943, אוסף מיזנה בלומנטל

להאזנה לקובץ ההסבר לחץ כאן.

הציור שמן על בד, מלבן אופקי אורכו 122 ס"מ ורוחבו 202 ס"מ. 
ז'אן דובופה היה צייר ופסל צרפתי. הוא קיבל את השראתו מעבודות שעד אז לא נחשבו כיצירות אמנות כגון ציורי ילדים, ציורים של שבטים פרימיטיביים ועבודות של חולי נפש.  דובופה למד ציור תקופה קצרה באקדמיה לאמנות בפריז, עזב אחרי שישה חודשים, ובהמשך צייר באופן עצמאי. בשנת 1942 התמסר לציור, שהתאפיין בשימוש בצבעים חזקים ובולטים, כמו ביצירה שלפנינו. 

בציור נראים שישה דגים וציפור, הוא צבעוני מאוד וסגנונו ילדי. 
בחלק התחתון ישנם 4 דגים, מעליהם זוג דגים גדולים יותר ובפינה הימנית העליונה ציפור גדולה. 
הדגים בחלק התחתון אינם שוכבים אלא "עומדים" (הדגשת המרכאות בקריאה) על זנבם המשולש בפרופיל, ולהם עין אחת ושני סנפירים קטנים. הדגים בצבעי אדום וכחול על רקע מעמקי הים בירוק עם פסי גלים כחולים. בחלקו העליון של הציור, קרוב לפני הים,  2 דגים נוספים גדולים יותר דומים זה לזה,  גם הם " עומדים" בפרופיל, ראשיהם מעט מוטים זה כלפי זה כמו משוחחים ביניהם. גופו של הדג הימני בירוק כהה, ראשו אדום ועינו כחולה סביבו קו מתאר ירקרק וחלש, הדג השמאלי גופו כחול ראשו אדום ועינו לבנה, סביבו קו מתאר כתום ובולט. רקע החלק העליון שחור עם מספר קווי גלים בתכלת וצהוב. 
הציפור בפינה הימנית העליונה, צבע גופה כחול מופנה לחזית, כנפיה פרושות לצדדים וראשה בפרופיל, עינה גדולה ומקורה פונה לצד ימין. זנבה מוטה כלפי מטה בהמשך לגוף ורגליה הדקיקות נוטות ימינה. הציפור ניצבת על רקע כתם סגול. 

תחילתו של הציור בלוח עץ שהיה מוצמד לקיר בפינת חדר, בדירה בה התגורר דובופה בפאריז בשנת-1943. גודלו המקורי של הלוח היה גדול בהרבה מזה שלפנינו ודובופה צייר עליו עשרה דגים שוחים במים ושתי ציפורים אחת בפינה הימנית והשנייה בפינה השמאלית. 
לאחר שעזב דובופה את הדירה, ב-1944, נמכר הלוח לגלריה בפאריז, ופוצל לשני חלקים, לפנינו הלוח הגדול והלוח הקטן יותר נמצא בפאריז.

לחזרה ומעבר ליצירה הבאה לחץ כאן