מארק שאגאל

כניסה לקטלוג הרשמה

(success)
(success)

מארק שאגאל, בדידות, 1933, אוסף מוזיאון תל-אביב לאומנות

מארק שאגאל
מארק שאגאל © ADAGP, Paris 2018

להאזנה לקובץ ההסבר לחץ כאן.

הציור, שמן על בד, מלבן רוחבי, אורכו 102 ס"מ ורוחבו: 169 ס"מ. 

ברבות מעבודותיו שילב מארק שאגאל עולם דמיוני, לעתים פרדוקסלי ורב משמעי, עם יסודות אוטוביוגרפיים ואלמנטים של פולקלור ממזרח אירופה. בחלק מציוריו יש גם רמיזה לתנ"ך ולמאורעות היסטוריים. היצירה בדידות היא דוגמה לאופן שבו הדימויים בציוריו של שאגאל הפכו לסמלים וקיבלו משמעות מטאפורית. הציור צויר על רקע עליית הנאצים לשלטון בגרמניה, בשנה שבה ציורי האמן נשרפו במנהיים בהוראת גבלס. עם השנים הציור נתפס כמנבא את זוועות השואה.
הציור מורכב משלושה אלמנטים מרכזיים: בחלק השמאלי יושב יהודי על הקרקע, אוחז ספר תורה עטוף פרוכת אדומה, לצידו הימני פרה לבנה עם קרני זהב, ומעליהם מרחפת דמות מלאך לבן. שלושת האלמנטים נמצאים על גבעה ירוקה וברקע בתי עיירה אפופי עשן. 

היהודי לבוש חליפה שחורה כשטלית לבנה מכסה את ראשו ואת גופו המסוגר עד נגיעה בקרקע. תחת הטלית מבצבצים כיפה שחורה, פאות וזקן שחור. ידו השמאלית אוחזת בספר תורה המכוסה בפרוכת אדומה וידו הימנית תומכת בלחיו ושעונה על ברך רגל ימין. פניו של היהודי רציניות והוא נראה שקוע בהרהורים.
לצד היהודי, בחלק הימני של היצירה ישובה פרה לבנה עם קרניים בצבע צהוב זהב ומעל ראשה מעין הילה. אחת מרגליה האחוריות נשלחת קדימה באלכסון והשנייה נסתרת, רגליה הקדמיות מקופלות ובסמוך להן וקרוב לפיה מונחים כינור וקשת וניתן לדמות שהיא מנגנת. 
בחלק העליון ומעל לראש הפרה מרחפת דמות מלאך לבושה במעיין שמלה לבנה וארוכה. ידי המלאך פרושות לצדדים באופן המזכיר כנפי ציפור. הדמות מרחפת על רקע פיסת שמיים בהירה. 

רקע הציור מחולק ל3 חלקים, פני הקרקע צבועים בירוק עם כתמים שחורים, השמיים בגוון כחול עם כתמי עשן שחור ועל הקו המפריד בין הקרקע לשמיים מצוירים מבנים. מצד ימין, בולטים צריחי כנסיות, המזוהים עם "ויטבסק", עירו של האמן המופיעים בציוריו הקודמים, ובצד השמאלי בתי העיירה היהודית.
ברבות השנים זכה הציור לפרשנויות רבות, רובן קושרות אותו למאורעות של חורבן והקרבה בהיסטוריה היהודית. היהודי הבודד הוא בן דמותו של הנביא ירמיהו המבכה את חורבן ירושלים ובו בזמן הוא מייצג את היהודי המודרני המבכה את בני עמו הנרדפים. הפרה מייצגת את מוטיב הקורבן, הכינור הוא אחד מסמלי העיירה היהודית במזרח אירופה ואילו המלאך מבטא את התקווה הנצחית. 

לחזרה ומעבר ליצירה הבאה לחץ כאן