גוזף אלברס

כניסה לקטלוג הרשמה

(success)
(success)

ג'וזף אלברס, מתווה ליצירה "מחווה לריבוע, מגמה בהירה II" , שנת 1961 אוסף מוזיאון ת"א לאומנות

להאזנה לקובץ ההסבר לחץ כאן.

הציור שמן על מזוניט, ריבוע, אורך צלעותיו 81 ס"מ.
 
מוטיב הריבוע העסיק את אלברס יותר מ-25 שנה. מ-1949 ועד מותו ב1976. ע"י שימוש במוטיב הריבוע הוא חקר את הדמיון ההדדי בין הצבעים השונים וגווניהם, כמו גם את ההשפעות הרוחניות והפסיכולוגיות של צבע על הצופה. 
 
התמונה שלפנינו הינה בפורמט של ריבוע גדול, בתוכו מצוירים ארבעה ריבועים בסקאלה הנעה בין  צהוב עד חום הנדמים כיושבים האחד בתוך השני. צבע הריבוע החיצוני צהוב בהיר, בתוכו ריבוע בצהוב עמוק, בתוכו ריבוע חום בהיר והריבוע הפנימי ביותר בצבע חום. כל ריבוע ממוקם בתחתית הריבוע שמקיף אותו ולא במרכזו. ניתן להתבונן על הריבועים גם כמונחים זה על זה. עם מסגור התמונה הוחלט להשאיר קו מתאר לבן המקיף את היצירה וחושף את הבד וכך נוצר למעשה ריבוע לבן אשר יכול להיתפס כריבוע נוסף (ריבוע חמישי). 
 
אלברס צבע את הריבועים ישירות מהשפופרת על הבד באמצעות המרית ועבד מבלי להשתמש בסרט דביק כדי לתחום את הריבועים על מנת שיצאו ישרים, מה שמעיד על יד בוטחת ומקצועית. הוא בחר לצייר על הצד המחוספס של משטח המזוניט וכך השתמש בטקסטורה של המשטח כרכיב נוסף ביצירת האמנות. 
 
יצירות מסוג זה של "מחווה לריבוע", הפכו לסימן ההיכר של אלברס והוא יצר למעלה ממאה ציורים והדפסים הבוחנים את  יחסי הקומפוזיציה והצבע בין ריבועים. 

לחזרה ומעבר ליצירה הבאה לחץ כאן