סיכום שנת 2015

כניסה לקטלוג הרשמה

(success)
(success)

מסכמים את שנת 2015

שלום רב,
כבכל שנה, אני גאה לשתף אתכם בפעילות הענפה שבצענו לרווחת קוראינו, מתוך אמונה שלכולם הזכות לקחת חלק בשיח החברתי וליהנות מהעושר התרבותי הקיים במדינת ישראל. שנת 2015 הייתה שנת מהפך בתולדות הספריה, הן מבחינה תכנית והן מבחינה טכנולוגית, ותודות לתורמים ותומכים רבים, הצלחנו להרחיב ולהעשיר בצורה משמעותית את פעילותנו. 

בימים אלו אנו פועלים להקמת 'המרכז לתרבות מונגשת' שיהווה עבורנו בית חדש, ויאפשר לנו למנף את פעילותנו בתחום הנגשת התרבות ולהתקדם למימוש חזוננו – לאפשר לציבור העיוורים וכבדי הראייה ליהנות מאותן חוויות תרבותיות להן זוכים הצופים הרואים, לקחת בהן חלק פעיל ולהשתלב בחברה בצורה מלאה.

השנה הגדלנו את מאגר ההשאלה באלפי ספרים בפורמט Mp3, בכתב ברייל, באותיות גדולות ובפורמט המשלב דפוס וברייל, מתוכם ספרי לימוד רבים שהונגשו במיוחד עבור תלמידים וסטודנטים עיוורים, כבדי ראייה ובעלי לקויות קריאה. בנוסף, הקלטנו מאות לקטי עיתונות, מגזינים, הרצאות וכנסים שונים והפקנו מספר פרויקטים מיוחדים. במהלך שנת 2015 שאלו המנויים מאות אלפי כותרים וזאת באמצעות אתר הספריה החדש, אפליקציות שונות ושירותי הדואר.

ספרים זה לא כל הסיפור

במרבית שנות פעילותנו, עסקנו בעיקר בהנגשת ספרות: הפקת ספרים, עיתונים ומגאזינים בפורמט מוקלט, בכתב ברייל ובאותיות גדולות. בשנים האחרונות, פרצנו דרך במגוון תחומי התרבות – קולנוע, תיאטרון ואמנות חזותית, כאשר שנת 2015 הייתה שנת מפנה עבורנו. בשנה זו הטמענו את הפעילויות השונות בתוך הארגון, הפכנו לגוף המומחה בישראל בהנגשת תרבות על כל רבדיה, ועשינו מהפך באופן שבו עיוורים וכבדי ראייה צורכים תרבות ולוקחים חלק בשיח החברתי. בזכות הספריה, לראשונה, אנשים עם לקויות ראייה יכולים  לצאת ולבלות במוסדות תרבות יחד עם חברים ומשפחה ולא להיות תלויים בסביבתם להנגשת התכנים.

הרגעים המיוחדים של השנה בתחום הנגשת התרבות – 
 • בתחום הקולנוע - לראשונה יצא סרט מונגש במקביל ליציאתו בקולנוע! 
  הסרט "הקפות" בכיכובם של ליאור אשכנזי ואסי לוי, הונגש ע"י הספריה והוקרן בחודש יוני האחרון, ממש עם עלייתו לאקרנים.  מעבר לכך, הפקנו השנה כ-30 פסי-קול מונגשים, שחלקם הוקרנו בבתי קולנוע ברחבי הארץ או שולבו בגרסת ה-DVD  הרשמית של הסרט. 
  הקפות - הקרנה מונגשת    תפוחים מן המדבר - סרט מונגש     מיתה טובה - מונגש    
 • בתחום התאטרון -  הוכחנו שאפשר לצפות בהצגה מבלי לראות! כמאה עיוורים וכבדי ראייה לקחו חלק בהצגה חגיגית של המחזמר 'קזבלן', שהתקיימה בתיאטרון הקאמרי בחודש דצמבר האחרון, במעמד ראשת מנהל התרבות במשרד התרבות והספורט הגברת גלית והבה שאשו ומנכ"ל הביטוח הלאומי פרופ' שלמה מור יוסף. לחצו למעבר לכתבה בנושא שפורסמה בחדשות הערוץ הראשון.
  הנגשת התיאטרון, להבדיל מהנגשת קולנוע, מתבצעת בזמן אמת ("live"), כאשר הקריין מתאר לצופה העיוור ששומע אותו באזניות, את המתרחש על הבמה. בנוסף לתיאור הקולי וכדי להיטיב את חווית ההנגשה, נערך לפני תחילת ההצגה "סיור מגע" מאחורי הקלעים ומטרתו לאפשר לאדם העיוור להכיר את התפאורה והאביזרים ולהתוודע לקולם של השחקנים.

  עמוס תמם מדבר עם הקהל        צופים בהצגה מלווים בכלבי נחייה         ממששים את האביזרים

  במהלך השנה האחרונה וכחלק מתהליך הטמעת ההנגשה בתיאטראות, הונגשו 10 הצגות וביניהן: "חולה אהבה בשיכון ג'" ו"אופרה בגרוש" של התיאטרון הקאמרי, "המוגבלים" ו"המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה" של בית לסין, "בילי שוורץ" של תיאטרון הצפון ו"חתונה מושלמת" של תיאטרון בית צבי. 
 • בתחום האמנות – לקחנו חלק במיזם "חשים אמנות", שהתקיים ברחבי הארץ במהלך חודש נובמבר, וכלל תערוכות, הרצאות, וסדנת אמנות דיגיטלית - פעילות מיוחדת משותפת לילדים עיוורים ורואים. הפעילויות השונות שנערכו, ביקשו להרחיב את חווית האמנות אל מעבר לחוויה החזותית, באמצעות החושים: מישוש, שמיעה וראייה. אופי התערוכות ושילובו של קהל העיוורים דרש הערכות מיוחדת של הנגשה פיזית – הצבת העבודות באופן ובמיקום שיהיו נוחים ובטוחים, וכן הנגשה של תכנים לפורמט ברייל ולפורמט מוקלט שהופקו על ידי הספריה.

  ממששים את המיצגים
   
 • בתחום הספרות – כשאנחנו בספריה מקליטים ספרים, אנו עושים כל שביכולתנו לאפשר לקורא לצקת לספר עולם ויזואלי בדמיונו ולחוות אותו, בדיוק כפי שהיה עושה לו היה קורא ספר מודפס. השנה לראשונה, ביקשנו לשתף את הציבור ברובד העמוק של עבודתנו, ולעורר שיח חברתי המתייחס לא רק לאופן שבו אדם עיוור תופס את המילה הכתובה, אלא לאופן שבו הוא מתחבר לתוכן מתוך ניסיון העבר שלו, עולם האסוציאציות הפרטי שלו והחוויות השונות שצבר. למעשה, הפער בין פרשנות התוכן שנותן האדם העיוור לזו של הרואה הוא חסר משמעות, כיוון שהחיבור הרגשי שיש בין הקורא לספר, הוא העיקר.   את המסר הזה בחרנו להעביר בפעילות שבוע הספר, שאנו מקיימים מידי שנה. תשדיר הקמפיין הציג את המאייר אבי כץ, מפיח חיים בדמויות מתוך ספר הילדים "קרמר החתול יוצא אל היער" מאת מאיר שלו, לפי תיאורי ילדה עיוורת, כפי שהיא דמיינה אותו. לחצו כאן לתשדיר הקמפיין.
 • בתחום האירועים – הנגשנו לציבור העיוורים את טקס הדלקת המשואות בהר הרצל. היה מרגש וחגיגי ביותר! 

המהפך הטכנולוגי שהביא את הספריה הביתה

בשנת 2015 עשינו את המהפך הטכנולוגי הגדול ביותר שידעה הספריה בעשרות השנים האחרונות –השקנו את קטלוג הספריה המקוון, המאפשר האזנה ישירה והורדה של כותרים ומעניק לגולשים בו חווית חיפוש נגישה ומהירה. מעתה, הקוראים שהיו רגילים לקבל את החומרים באמצעות שליח והמתינו ימים רבים לקבלת הספרים, יכולים ליהנות מכל הספריה בכף ידם, בלחיצת כפתור פשוטה! 

השקענו משאבים רבים להפוך את תהליך הגלישה באתר לקל, פשוט ונוח, וזאת למרות שמדובר במערכת שלמה ומורכבת המשלבת בין הזמנות והשאלות מקוונות לבין הזמנות דואר - הקמנו מוקד תמיכה טכני ייעודי לעיוורים המופעל על ידי מגדלאור ובו עיוורים תומכים בעיוורים, הקמנו באתר מדור הדרכה המאפשר למשתמשים שאינם מנוסים בתפעול מערכות תומכות לעיוורים להתמצא באתר בקלות. כמו כן, הפקנו סרטון קצר בכיכובה של העיתונאית שירה פליקס, הסוקר את כלל האתר, אשר זמין בשתי גרסאות – לעיוורים וכבדי ראייה ולציבור הרואים.

הקטלוג החדש, בדומה למערכות תפעוליות מקוונות מתקדמות, הוא מעין "ייצור חי" שגדל ומתפתח מיום ליום. אנחנו שוקדים כל הזמן על שינויים, גרסאות חדשות וטיפול בבאגים, ואנו נמצאים בשיח תמידי עם קוראינו. 

מידע נגיש לכ-ו-ל-ם

כיום, מידע רב הניתן כחלק משירותים שונים, אינו זמין לציבור העיוורים ולקויי הראיה. מתוך השאיפה לצמצום הפערים גם בתחום זה, אנחנו פועלים לקידום הנושא בקרב נותני השירות, במטרה שכלל המידע המופק יהיה נגיש לפלח אוכלוסייה זה. בשנת 2013 פעילותנו בתחום קיבלה משנה תוקף באמצעות תקנות "הנגישות לשירות" (תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות תשע"ג 2013), ולראשונה בישראל אין זו זכות אלא חובה לתת שירות הנגיש לכולם.  

הספריה מציעה לחברות וארגונים את שרותיה בתחום הנגשת התוכן, ומאפשרת להם להציע ללקוחותיהם פתרונות נגישות המותאמים במיוחד עבורם. אני שמח לספר לכם שעד עתה התחלנו לספק שירות של הנגשת מידע כגון: טפסים, חוברות מידע, תפריטים ועוד למגוון גופים בהם: בנק פועלים, רשות שמורות הטבע והגנים, משרד מבקר המדינה, שטראוס, רשת BLACK ועוד

לסיום, אני מבקש להודות לכל העוסקים במלאכה – עובדים, קריינים, מתנדבים, תורמים, מנויים וכמובן למר צבי אנגל יו"ר הוועד המנהל ולחברי הוועד המנהל, על תרומתם המשמעותית לקידום הספריה ועל השקעתם הרבה. 

בברכה ובהערכה רבה,

עמוס באר
מנכ"ל
הספריה המרכזית לעיוורים
ולבעלי לקויות קריאה