הנגשת הצגות

כניסה לקטלוג הרשמה

(success)
(success)

הנגשת הצגות לעיוורים וכבדי ראייה

כיום, כאשר אדם עיוור או המוגבל בראייתו מבקש ליהנות מהצגת תיאטרון, הוא יכול לעשות זאת רק באופן חלקי שכן הוא אינו רואה את המתרחש על הבמה אלא רק שומע את שנאמר.כפתרון לבעיה זו, וכחלק מפעילות הספריה לצמצום הפער החברתי, התרבותי והחינוכי לא רק בתחום הספרות, אלא בכל תחום בו האדם הרואה נחשף לחוויה הנסתרת מעיני האדם העיוור, מפתחת הספריה את תחום ההנגשה הקולית לההצגות כמפורט במסמך זה.

הנגשת הצגות הינה תיאור קולי המגשר על פערי מידע בקליטת מראות ומסרים חזותיים. הנגשת הצגות נערכת בזמן אמת ("live"), כאשר המנגיש מתאר את המתרחש על הבמה, ומשלים לצופה העיוור ששומע אותו באזניות, את המימד החזותי החסר. להלן דוגמא לתיאור קולי מההצגה "המוגבלים" של תיאטרון בית לסין

הנגשת הצגות בתיאור קולי בישראל – 
עד לשנת 2014 לא התקיימה בישראל הנגשה בתיאטראות ובאירועי תרבות עבור אנשים עם עיוורון או לקויות ראייה וזאת בשונה מהנעשה במדינות מערביות מתקדמות כדוגמת בריטניה, ארצות הברית, גרמניה ואוסטרליה. במדינות אלה מוצע הנגשת הצגות מזה למעלה מ-20 שנה וגם שם החל התחום להתפתח מתוך הקראת ספרים לעיוורים.

הספריה פועלת על-מנת לייסד תחום זה שיפעל באופן קבוע ויכלול הכשרת מנגישים מקצועיים, דאגה לציוד טכנולוגי מתאים ועידודו של קהל העיוורים ולקויי הראיה להגיע אל האולמות.

אנחנו מזמינים אתכם לצפות בכתבה שעשו על פעילותנו בתחום הנגשת תיאטרון לעיוורים וכבדי ראייה - הצגת הבכורה "קזבלן", תיאטרון הקאמרי, 24.12.15.


חדשות ערוץ 11, כתבת: דנה הרמן.