מיזם "חשים אמנות" 2015

כניסה לקטלוג הרשמה

(success)
(success)

מיזם "חשים אמנות" 2015

מיזם ייחודי המאפשר לקהל הרחב, לרבות עיוורים וכבדי ראייה, לחוות יצירות אמנות בעזרת חושים שונים 

המיזם הייחודי "חשים אמנות", שייערך ברחבי הארץ במהלך חודש נובמבר, יכלול תערוכות, הרצאות, וסדנת אמנות דיגיטלית - פעילות מיוחדת משותפת לילדים עיוורים ורואים. הפעילויות השונות הנערכות במסגרת המיזם, מבקשות להרחיב את חווית האמנות אל מעבר לחוויה החזותית, ומזמינות את הבאים להשתמש בחושים נוספים לקליטה ופיענוח של עבודות האמנות – מישוש, שמיעה וראייה. 

בשונה מתערוכות סטנדרטיות, היצירות המוצגות במיזם מותאמות למגע. האמנים המשתתפים בתערוכות קיבלו על עצמם את המשימה של יצירת עבודות המזמינות ומאפשרות נגיעה מתוך כוונה לאפשר חוויית חושים נוספת מעבר לחוויה הוויזואלית. כך לדוגמא עבודתו של איתמר בגליקטר, "הפרה האדומה" המציג יציקות גבס לבן, שכפול של טבלת השוקולד עם האייקון המוכר של הפרה האדומה. האייקון הנאיבי והנוסטלגי שמיוצר בטכנולוגיות  תעשייתיות הופך בעבודתו לסמן של הצרכנות המקומית. עבודה נוספת היא עבודתה של נועה כהן, "קהל - מיצג המיקרופונים התלויים" שהופכת את המיקרופונים מכלי מגביר קול לכלי המשדר קול מהם מושמעים קטעי עידוד והעצמה. 

אופי התערוכות ושילובו של קהל העיוורים דרש הערכות מיוחדת של הנגשה פיזית – הצבת העבודות באופן ובמיקום שיהיו נוחים ובטוחים וכן הנגשה של תכנים – שילוב מערכת שמע ושילוט בברייל המעבירים את המידע הרלוונטי.   

הפרויקט המיוחד נערך בשיתוף פעולה עם הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה הנגישה את המידע והמסרים של התערוכות לכתב ברייל ולקבציי שמע. בנוסף, פועל המיזם בשיתוף פעולה עם משרד הרווחה והשירותים החברתיים – השרות לעיוור, ירושלים.

אישה מאזינה לתיאור יצירה הפרה האדומה - תבליט של שוקולד פרה

המיזם "חשים אמנות" יתקיים כאמור בחודש בנובמבר 2015 ויכלול את התכנים הבאים:

תערוכות

 1. הגלריה העירונית הרצליה - בית אמני הרצליה 
  התערוכה "נגיעה", אוצרת התערוכה: אורית לוטרינגר, 
  אחראית להנגשת תכנים לעיוורים: ורוניקה אלרן
  פתיחת התערוכה 8.11.2015 בשעה 19:30 – נעילה 29.11.15
  כתובת: בן גוריון 7 קומה א', הרצליה, טל 09-9589986
 2. בית האמנים בנגב - באר שבע  
  התערוכה "קרן אור", אוצרת התערוכה: יהודית מאיר,
  אחראית להנגשת תכנים לעיוורים: ורוניקה אלרן
  פתיחת התערוכה 11.11.2015  בשעה  18:30 – נעילה 30.11.15
  כתובת:  האבות 55 העיר העתיקה, באר שבע, טל 08-6273828

הרצאות (הכניסה ללא תשלום)

 1. המדענית שני שפירא, חוקרת מהמעבדה לחקר המוח של פרופ' אמיר עמדי – האוניברסיטה העברית ירושלים, תרצה על התפיסה החושית, יחסים בין החושים והתמרה חושית.
 2. האדריכל נועם גליקפלד, מרצה בנושא 'אדריכלות בעיניים עצומות' בפקולטה לאדריכלות בטכניון, ירצה בנושא התמחותו: תפיסת המרחב ללא ראייה.
תאריך: 26.11.15, שעה 19:30
בית התפוצות, אודיטוריום זאבי.
כתובת: קלאוזנר 16, אוניברסיטת תל אביב
כניסת רכבים משער מספר 1
כניסה של הולכי רגל משער מספר 2

סדנת אמנות דיגיטלית

המעבדה לאמנות דיגיטלית "פאבלאביל" שבחולון, יחד עם המכללה הטכנולוגית, ועם צוות מ"מגדל אור" (מרכז שיקום לעיוור ולקויי הראייה), יפתחו תכנית מיוחדת לסדנת אמנות דיגיטלית המשלבת ילדים עיוורים וילדים רואים יחד. חשוב לציין שמדובר בפיתוח חדשני, ראשון מסוגו בעולם, של סדנה אמנות דיגיטלית מותאמת לילדים עיוורים. הסדנה תתקיים בחג החנוכה – חודש דצמבר 2015.

לפרטים נוספים

ורוניקה אלרן –אמנות –יזום והפקה, טל' 09-9540915  נייד: 052-8506090
www.veronicametalart.co.il
veronicael52@gmail.com